W dniu 26 października 2017 r. w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, odbyła się konferencja szkoleniowa pt. „Nowe substancje psychoaktywne”.
Organizatorami konferencji były:
- Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie
- Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
Patronat honorowy sprawowali:
- Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa,
- Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
- Małgorzata Nowobilska-Stanios, Ekspert Wojewódzki ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego.
W konferencji uczestniczyło 268 osób: pedagodzy szkolni, psychologowie, lekarze, specjaliści terapii uzależnień, psychoterapeuci, kuratorzy sądowi, pracownicy socjalni oraz służby mundurowe.
Podczas konferencji mieliśmy okazję do wysłuchania siedmiu wykładów będących kompleksowym spojrzeniem na problematykę nowych substancji psychoaktywnych. Przedstawione zostały kierunki działania specjalistów i instytucji zajmujących się kwestią rozpowszechnienia używania, konsekwencji zdrowotnych i prawnych oraz składu substancji psychoaktywnych. Kolejno wystąpienia dotyczyły wybranych problemów związanych z dostępnością tradycyjnych narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych, doświadczeń lekarzy toksykologów w zakresie przypadków zatruć tymi substancjami, problemu sięgania po substancje psychoaktywne przez osoby eksponowane społecznie oraz przez młodzież, która zgłasza się na konsultacje psychiatryczne. Bardzo cenna była również praktyczna perspektywa działań realizowanych przez Policję w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej. Podsumowaniem konferencji była dyskusja specjalistów i uczestników na temat skutecznych sposobów zapobiegania używaniu nowych substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy wśród młodzieży. Każdy z uczestników otrzymał materiały zawierające informacje na temat możliwości uzyskania specjalistycznej pomocy w zakresie problemów związanych z sięganiem po substancje psychoaktywne.