Kontynuując działania w ramach kampanii #Ogarniam Życie, której celem jest wzmacnianie kondycji psychicznej uczniów krakowskich szkół, pracownicy Działu Profilaktyki z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie realizują warsztaty dla uczniów ze szkół uczestniczących w tej edycji kampanii.
- #Przystań(na)szczęście, projekt w ramach którego uczniowie 2-3 klas szkół podstawowych organizują w swojej szkole miejsce o nazwie „Przystań (na) szczęście”, przy którego tworzeniu odwołują się do czynników wspierających zdrowie psychiczne i fizyczne zawartych w książce „Kije Samobije” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Celem projektu jest zapoznanie uczniów z czynnikami składającymi się na poczucie szczęścia w oparciu o ww. książkę oraz działaniami, które można podejmować, by poczuć się szczęśliwym oraz wspierać innych uczniów w odkrywaniu ich poczucia szczęścia. Uczniowie wraz z wychowawcami biorą również udział w warsztatach profilaktycznych pt. „Wsparcie na starcie” realizowanych przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie, gdzie rozwijają swoją świadomość oraz wiedzę na temat tego kim jest psycholog/terapeuta oraz w jakich sytuacjach można się do niego zwrócić. Celem warsztatów jest również budowanie pozytywnego obrazu osób niosących pomoc.
- #Oblicz(a) szczęścia to konkurs dla uczniów klas III oraz IV, które rok wcześniej brały udział w projekcie „Przystań (na) szczęście”, mający na celu rozwijanie różnorakich form twórczości, umiejętności pracy w grupie oraz współpracy. W czasie warsztatów profilaktycznych pt. „Trening twórczości” dzieci biorą udział w ćwiczeniach, których celem jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności w kreatywnym radzeniu sobie z zadaniami w aktywności szkolnej i pozaszkolnej.
- #Ogarniam życie, bo… projekt dla uczniów szkół podstawowych, gdzie liderami są uczniowie klas 7, a cele to: wyłonienie najbardziej oryginalnego działania, które będzie odwoływać się do czynników wspierających zdrowie psychiczne i fizyczne w oparciu o działalność odwiedzanych przez uczniów instytucji oraz zapoznanie uczniów z działaniami prozdrowotnymi realizowanymi przez instytucje Miasta Krakowa – partnerów projektu. W ramach warsztatów realizowanych przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie poruszana jest tematyka zachowań ryzykowanych, które mogą pojawiać się wśród nastolatków i mieć duży wpływ na ich zdrowie oraz kondycję psychiczną. Szczegółowo omawiany jest również temat czynników ryzyka oraz czynników chroniących, które pełnią bardzo ważną rolę w działaniach profilaktycznych.
- #Ogarniam życie cyfrowo… jest projektem dla klas VII oraz VIII szkół podstawowych i również ma charakter zespołowy. Projekt ma za zadanie wyłonienie najbardziej oryginalnego działania, które będzie odwoływać się do bezpiecznego i świadomego użytkowania przestrzeni cyfrowej oraz zapoznanie uczniów z działaniami prozdrowotnymi w zakresie użytkowania mediów cyfrowych. Ponadto kształtowane są umiejętności pracy w grupie i poczucia odpowiedzialności za efekt końcowy wspólnego przedsięwzięcia. Całość warsztatów profilaktycznych realizowanych przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie jest skoncentrowana na psychoedukacji w zakresie uzależnień behawioralnych, rozwijaniu świadomości związanych z nimi zagrożeń oraz wzbudzeniu refleksji co do konsekwencji podejmowania zachowań ryzykownych w przestrzeni cyfrowej.
- #Ogarniam życie z liderem…, projekt w którym biorą udział zespoły koordynacyjne składające się z pięciu uczniów, zrekrutowanych spośród uczniów klas 2-3 Liceum Ogólnokształcącego, klas 2-4 Technikum oraz klas 1 i 2 Szkół Branżowych I Stopnia. Celem konkursu jest zrealizowanie i wyłonienie najbardziej oryginalnych projektów, promujących nabywanie kompetencji interwencyjnych oraz planowanie i realizacja działań profilaktycznych wśród rówieśników na terenie szkoły. Przedstawiciele uczestniczą w warsztatach profilaktycznych realizowanych przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie, aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie wzmacniania czynników chroniących w przeciwdziałaniu zachowaniom ryzykownym. W realizacji wszystkich przedsięwzięć konkursowych wspierają uczniów nauczyciele, wychowawcy oraz pracownicy instytucji.
- #Ogarniamy życie razem… to projekt skierowany do klas II i III Liceum Ogólnokształcących, klas II- IV Technikum oraz klas I i II Szkół Branżowych I Stopnia, z których wyłaniany jest Zespół Koordynacyjny składający się z pięciu uczniów. W realizacji działań projektowych wspiera uczniów nauczyciel-opiekun, który jest wybierany z pośród grona pedagogicznego szkoły uczestniczącej w projekcie. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej oryginalnego projektu, który będzie promował idee mediacji rówieśniczych oraz planowanie i realizacja działań profilaktycznych wśród rówieśników na terenie szkoły. Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie w ramach projektu #Ogarniamy życie razem… realizuje warsztaty profilaktyczne, których celem jest rozwijanie umiejętności efektywnej komunikacji wśród uczniów, a także zdobycie potrzebnej wiedzy dotyczącej kryzysów psychicznych przydatnej w sytuacji rozwiązywania konfliktów rówieśniczych.